EMAIL

Aktualności
Informacje
CiekawostkiOferta WydawniczaHistoriaGaleriaKonkursKsięga GościWygaszacze, tapety . . .

 

 

Powiatowy Szlak Turystyczny im. Michała Drzymały
Kościoły Drewniane Powiatu Grodziskiego


Pomysł powołania Grodziskiego Powiatowego Szlaku Turystycznego im. Michała Drzymały narodził się w 1999 roku w środowisku Towarzystwa
Miłośników Ziemi Grodziskiej i Muzeum Ziemi Grodziskiej . W chwili obecnej jest on realizowany przy wydatnej pomocy Starostwa Powiatowego w Grodzisku Wlkp. oraz Urzędu Miasta i Gminy w Grodzisku Wlkp.
Celem szlaku jest promocja potencjału kulturalnego miejscowości tworzących obecny Powiat Grodziski. W tym celu powstaje wyżej wymieniony szlak, który ma się składać z kilku alternatywnych szlaków. Jako pierwszy został powołany szlak Grodziskich Kościołów drewnianych. W tym celu powstała publikacja Jerzego Sobczaka " Kościoły drewniane na ziemi grodziskiej " oraz okazjonalny folder. Całość szlaku promuje wystawa fotograficzna kościołów drewnianych autorstwa Ireneusza Biechowiaka i Romana Błażejczaka, która obecnie eksponowana jest w Bibliotece Publicznej w Rakoniewicach.

 


 

 

 


GranowoKościół p. w. św. Marcina
świątynia została konsakrowana
w 1748 roku. Posiada konstrukcję zrębową na podmurówce kamiennej. Jest to kościół jednonawowy wzniesiony na planie prostokąta.


Grodzisk Wlkp.


świątynia p. w. św. Ducha
Obecna świątynia powstała
w 1603 roku. Staraniem księdza Jana Wolsztyńskiego Posiada konstrukcję zrębową z zewnątrz oszalowaną na planie prostokąta. Jest to kościół jednonawowy.


Jabłonna

Kościół p.w. św. Michała Archanioła Kościół powstał w XVI wieku . Posiada konstrukcję sumikowo-lałkowoą. Budowa salowa na planie prostokąta z zewnątrz oszalowana na niskiej podmurówce.


Łęki Wielkie


Kościół p.w. św. Katarzyny
i Niepokalanego Serca Maryiś

Obecny Kościół pochodzi z 1776 roku Jest to świątynia na planie krzyża lapińskiego o konstrukcji zrębowej. Do nawy kościoła przylega od zachodu trójkondygnacyjna wieża z kruchtą.


Parzęczewo

Kościół p. w. św. Michała Archanioła
Obecny kościół pochodzi z 1774 roku i powstał dzięki staraniom ks. Tomasza Krzyjewskiego. świątynia o konstrukcji zrębowej na ceglanej podmurówce z zewnątrz oszalowana. Jest to świaątynia jednonawowa.


Prochy


Kościół p. w. św. Mikołaja
Obecna świątynia pochodzi z XVIII wieku. W 1861 dobudowana została do niej kaplica Matki Boskiej. Kościół posiada konstrukcję zrębową na podmurówce cegłowj z dwoma bocznymi murowanymi kaplicamai.


Ruchocice


Kościół p.w. św. Urszuli Obecna świątynia wzniesiona została w latach 1700-1737
z fundacji Kazimierza Kierskiego.
Kościół posiada konstrukcję
zrębowę na podmórówce ceglanej
od zachodu przylega niska kruchta.


Wielichowo

Kościół p.w. Najświętszej Marii Panny
Obecna świątynia pochodzi z 1789 roku z Fundacji Walentego Przykłowskiego i Mateusza Nowaka. Budowla jednosawowa
o konstrukcji zrębowej na podmórówce ceglanej z zewnątrz oszalowana.


Zielęcin


Kościół p.w. św. Klemensa
Obecna świątynia została wzniesiona w 1640 roku. Jest to kościół jednonawowy
o konstrukcji zrębowej na podmórówce ceglanej z zewnątrz oszalowana.